Jak probíhá předčasný porod

Jak probíhá předčasný porod
Jak probíhá předčasný porod

Porod nezralého miminka se zásadně neliší od porodu dítěte v termínu. Probíhá buď přirozenou cestou, nebo císařským řezem. Závěry studií neprokázaly jakýkoliv profit císařského řezu před porodem přirozeným.

Průběh porodu spíše závisí na příčině, která k předčasnému porodu vede. U akutních stavů jako např. předčasné odlučování placenty, težká preeklampsie, zásadní růstové restrikce plodu s patologickými průtoky v pupečních cévách plodu, při poloze koncem pánevním nebo poloze příčné je vždy indikováno ukončení císařským řezem.

Při spontánním odtoku plodové vody či rozvinutí děložní činnosti (lidově porodní bolesti) probíhá porod většinou spontánně. U každé maminky se způsob porodu řeší přísně individuálně. V každém případě předčasně probíhající porod by měl být pro nezralý plod jemný a šetrný. V případě vaginálního porodu je vhodné využít epidurální analgezie. I když je tělo nezralého novorozence menší, tak porod více bolí. A to ze dvou důvodů:

  • matka není obvykle ještě na porod hormonálně  připravena, a proto ženy mívají nižší práh bolesti (somatická příčina bolesti)
  • žena bývá předčasným porodem většinou překvapena a projevují se u ní obavy o zdraví nebo dokonce život dítěte (psychická příčina bolesti)

Epidurální analgezie pomůže až z 90% odstranit matce porodní bolesti a další výhodou je, že zvyšuje lepší prokrvení porodní cest. Tkáně porodních  cest se stávají měkčími a více elastickými. Porod je pak pro dítě téměř atraumatický. Z hlediska velmi nízkých dávek farmak je epidurální analgezie bezpečná nejen pro matku, ale dokonce i pro extrémně  nezralý plod/novorozence.

Po porodu je miminko po základní adaptaci odneseno na novorozenecké oddělení intenzivní péče a uloženo do inkubátoru nebo na výhřevné lůžko.


Obr.Dvoje trojčata, u vícečetných  těhotenství bývá předčasný porod pravidlem.

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015